Enduro

ENDUROSPRINT w Wałbrzychu

21 maj , 2013  

Wałbrzyskie Stowarzyszenie Motocyklowe “Chełmiec” jest organizatorem III i IV eliminacji Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Enduro. Po raz pierwszy w Wałbrzychu, po raz pierwszy w Polsce, Mistrzostwa Polski Enduro rozegrane będą na wzór brytyjskiego endurosprintu, na wyjątkowo urozmaiconym terenie poprzemysłowej hałdy kopalnianej “Wiesław” u podnóża góry Chełmiec. Nowością będzie również osobna klasa kobiet – WOMEN !!!

endurosprint walbrzych 2013

UWAGA !!! W zawodach mogą brać również motocykle i quady typu cross – bez homologacji, rejestracji i ubezpiecznia !!!
Trasa nie przebiega po drogach publicznych – podobnie jak przy Cross Country !!!
Dodatkowa ważna informacja: nie będziemy przestrzegać wymogu opłacania wpisowego przed zawodami w tzw. I terminie. Bez dodatkowych kar wpisowe będzie mozna opłacić na miejscu w biurze zawodów.

W zawodach udział mogą wziąść zawodnicy z licencją A, B. Wystartuje również klasa Hobby – amator, w kórej udział będa mogli wziąść zawodnicy z licencją C oraz zawodnicy bez licencji po zaliczeniu przed zawodami egzaminu teoretycznego.

Zapraszamy wszystkich sympatyków rajdów terenowych z całej Polski oraz z zagranicy, dla Was przygotowaliśmy emocjonujące i ciekawe trasy.
Zróżnicowane konfiguracje odcinków specjalnych cross-enduro- i extreme testów, zostały uznane za jedne z najciekawszych w Polsce.
W poprzednich latach udowodniliśmy niejednokrotnie, że warto być w Wałbrzychu na zawodach. Przy współpracy z sąsiednim klubem enduro w Czechach, współtworzyliśmy w latach 2011/2012 zawody będące eliminacją Międzynarodowych Mistrzostw Czeskiej Republiki w rajdach Enduro.

W tym roku dokładamy wszelkich starań aby organizowane u Nas eliminacje Mistrzostw Polski Enduro na stałe wpisały się w kalendarz sportu motocyklowego PZM.
Z powodzeniem organizowane były przez nas również poprzednie zawody cyklu Cross Country, zaliczane do Pucharu Dolnego Śląska oraz Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej i Pucharu Polski.
Niejednokrotnie pokazaliśmy że w Wałbrzychu są idealne warunki do uprawiania sportów motocyklowych enduro / cross.

Formuła EnduroSprint:

Enduro Sprint to formuła zbliżona do tradycyjnego enduro, jednak wyróżnia ją krótsza pętla dojazdowa, o długości około 10-12 km. Zawodnicy pokonuja taka pętlę około 8-10 razy, mając do przejechania 100-120 km – w 100 % po bezdrożach. W skład pętli wchodzą dwa odcinki specjalne z pomiarem czasu i dwa odcinki dojazdowe – na całej trasie zlokalizowany jest jeden PKC (Punkt Kontroli Czasu) – na początku pętli.

Start do pętli określają wyznaczone przez obsługę pomiaru czasu, czasy. Każdy czas startu (h:m) będzie przypisywany jednakowo trzem zawodnikom. Oznacza to że, w określonym czasie np.: (o 10:30) na PKC, musi stawić się trzech zawodników. Nie stawienie się w określonym czasie w punkcie PKC, skutkuje dodaniem karnych sekund.

Po opuszczeniu PKC następuje dojazd do odcinka Extreme i Cross Test, na których będą ustawione urządzenia pomiarowe. Tutaj zawodnicy wjeżdżają na trasę odcinka specjalnego co 20sek.

Podobna procedura dotyczy odcinka Enduro Test.

Trasa i jej podział na odcinki specjalne:

Petla: eliminuje przejazdy przez drogi publiczne. Cała trasa liczy ok. 10-12km (na jednym okrążeniu) i przebiega w 100% po bezdrożach.

ExtremeTest: próba czasowa i wytrzymałościowa, miejsce ExtremTestu w granicach terenu na którym znajduje się stadion sportowy, wraz z całą bazą zawodów.
Przeszkody: kamienie, bloki betonowe, kłody drewniane, opony od ciężkich maszyn przemysłowych, długość odcinka: 600 m.

CrossTest: próba z pomiarem czasu przebiegająca w pobliżu parku maszyn i biura zawodów. Na wyznaczonej przy stadionie trasie, zawodnicy będą zmagać się z technicznie skonfigurowanym odcinkiem, licznym w ciasne zakręty, naturalne wyskoki. Długość odcinka: 1600 m.

EnduroTest: próba z pomiarem czasu, start i meta u podnóża hałdy Wiesław. Na sygnał zielonego światła zawodnik będzie miał niemałe wyzwanie pokonać 6 kilometrowy odcinek specjalny, w 100% przebiegający przez urozmaiconą we wzniesienia, długie podjazdy, trawersy, hałdę “Wiesław”. Długość odcinka: 6000 m.

Zawodnicy: W zawodach mogą brać udział tylko zawodnicy zrzeszeni w PZM przez swoje kluby posiadające, licencję uprawniającą do udziału we współzawodnictwie sportowym w sporcie motocyklowym oraz spełniający warunki regulaminów PZM. Posiadający ważną licencję sportową i aktualną kartę zdrowia ze stwierdzeniem lekarza medycyny sportowej (lub posiadającego certyfikat PTMS) o zdolności do startu.

Została równiez utworzona klasa kobiet – WOMEN – która wystartuje razem z Juniorami na pełnej trasie. Kobiety zostaną sklasyfikowane odzielnie, ale bez podziału na pojemność silnika. Oczywiście dla płci pieknej przewidziane są również puchary i medale – pierwszych pięć zawodniczek.

Zasady rozgrywania zawodów wg. obowiązujących “Zasad Rozgrywek Enduro PZM” oraz “Regulaminu uzupełniającego do I i II rundy Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Enduro w Wałbrzychu”.

Biuro zawodów:

Godziny otwarcia biura:

24.05.2013, 16:00 – 22:00
25.05.2013, 07:00 – 18:00
26.05.2013, 07:00 – do zakończenia zawodów

Odbiór techniczny:

Stadion Sobięcin, ul. Sportowa, Wałbrzych – miejsce zawodów

W dniu 24.05.2013, 18:00 – 22:00 – Mistrzostwa Polski i Puchar Polski
W dniu 25.05.2013, 07:00 – 08:30 – Mistrzostwa Polski – odbiór dodatkowy płatny 100 zł

08:30 – 10:00 – Puchar Polski – odbiór dodatkowy płatny 100 zł
16:00 – 18:00 – dla zawodników startujących tylko w niedzielę

Regulamin uzupełniający I i II Rundy Pucharu Polski i Mistrzostw Polski w Enduro – formuła EnduroSprint – pobierz PDF

Źródło: www.motohalda.pl

(Visited 33 times, 1 visits today)

, ,Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *