Mistrzostwa Europy Enduro 2012 - Słowacja, Krompachy

Enduro, Video

Finałowa runda Mistrzostw Europy Enduro

29 sie , 2012

W dniach 17-19 sierpnia w słowackich Krompachach odbyła się finałowa, trzydniowa runda Mistrzostw Europy w rajdach Enduro. W piątek i w sobotę zawodnicy pokonali prawie 400 kilometrów po trasach mistrzostw świata rozgrywanych w tych okolicach w 2006 i 2007 roku. W niedzielę na prawie stu trzydziestu zawodników czekał, podobnie jak na Sześciodniówce, końcowy motocross rozegrany na pobliskim torze homologowanym do krajowych rozgrywek.

Oprócz rywalizacji indywidualnej tym razem zawodniczy reprezentowali również swoje kraje walcząc w kategorii National Trophy i Junior Trophy. W seniorskiej kategorii Polskę reprezentowało czterech zawodników: Michał Szuster, Paweł Szymkowski, Marcin Frycz oraz Rafał Bracik. Zespół, który w ubiegłym roku zajął znakomite drugie miejsce, tym razem otarł się o podium zajmując czwarte miejsce ze stratą niewiele ponad minuty do zespołu Słowacji. Pierwszą lokatę zajęli Włosi przed Niemcami. Zespół juniorów w składzie Konrad Widłak, Adam Tomiczek i Maciej Giemza, zajął szóstą lokatę.

A poniżej ponad godzinna relacja z zawodów na Słowacji!

Czwarte miejsce w klasie E1 Senior zajął kapitan drużyny Michał Szuster. Michał w piątek był czwarty, w sobotę ukończył rywalizację na drugiej pozycji, natomiast w kończącym mistrzostwa motocrossie, zajął ponownie czwarte miejsce. Te rezultaty sprawiły, że kielczanin mimo nieobecności podczas czterech rund ME, rozgrywanych w Estonii i na Łotwie, w klasyfikacji mistrzostw Europy znalazł się tuż za podium z dorobkiem 80 punktów.

Wyjeżdżając na Słowację z góry wiedziałem, że nawet w przypadku zwycięstw w finałowych rundach, nie odrobię strat do najlepszych. Chciałem jednak pomóc kolegom w rywalizacji mistrzostw Europy zespołów narodowych, a zarazem zrobić sobie solidne przetarcie przed wrześniową Sześciodniówką na trasach w Niemczech. Można powiedzieć, że oba cele osiągnąłem. Ekipa PZM ukończyła rywalizację na dobrym czwartym miejscu, a ja miałem okazję pojeździć na naprawdę wymagających i trudnych technicznie trasach, na których w latach 2006 i 2007 rozgrywane były mistrzostwa świata. Piątek potraktowałem trochę rozpoznawczo, jadąc z pewną rezerwą. W sobotę było już znacznie lepiej. Mimo, iż nie udało mi się uniknąć wywrotki na jednej z prób, ustąpiłem pola jedynie bezkonkurencyjnemu w tym sezonie Finowi Roniemu Nikanderowi. W niedzielnym motocrossie nie szarżowałem. Chodziło przede wszystkim o utrzymanie czwartej lokaty, bo szans na wskoczenie na podium i tak nie miałem. Generalnie mój powrót po przerwie na europejskie trasy oceniam jako udany, a mam nadzieje, że doświadczenia zebrane w tych zawodach będą procentować na trasach tegorocznej Sześciodniówki” – powiedział Michał Szuster na mecie w Krompachy.

Również czwarte miejsce w klasyfikacji sezonu zajął Paweł Szymkowski, któremu zabrakło zaledwie jednego punktu do tytułu drugiego wicemistrza starego kontynentu klasy Junior E2/E3. Paweł piątkowe zmagania zakończył na siódmej pozycji, w sobotę był drugi, a motocross ukończył na czwartej pozycji co w sumie dało najniższy stopień podium zawodów. W zeszłym roku Pawłowi zabrakło dwóch punktów do trzeciego miejsca w klasyfikacji sezonu tej klasy więc logika mówi że w przyszłym roku będzie wreszcie upragniony tytuł.

Sensacją niedzieli był za to Adam Tomiczek – zaledwie 17letni zawodnik pochodzący z Cieszyna. Adam, który po dwóch dniach zajmował szóstą lokatę w klasie Junior Under 20, znakomicie pojechał swój niedzielny wyścig wygrywając z dużo bardziej doświadczonymi zawodnikami. Wspaniała jazda pozwoliła na duży awans w klasyfikacji zawodów na trzecia lokatę w zaledwie drugim starcie w zawodach rangi mistrzostw Europy. Rafał Bracik zajął dwunastą, a Maciek Giemza trzynastą pozycję w klasie najmłodszych zawodników. Marcin Frycz pojechał bardzo równo osiągając metę na siódmej pozycji w klasie E2 Senior. W tych selektywnych zawodach wystartował także Marcin Małek, który potraktował start jako przetarcie i przygotowanie przed zbliżającą się Sześciodniówką w której wystartuje w zespole klubowym HAWI Opole, a zajmował codziennie lepszą pozycję kończąc motocross na dziewiątej lokacie. Tym samym wszyscy polscy zawodnicy osiągnęli metę tych wymagających zawodów, co dobrze rokuje przed zbliżającą się „olimpiadą” motocyklową.

Źródło: PZM.PL