Mistrzostwa Europy Enduro 2012 - Słowacja, Krompachy

Enduro, Video

Finałowa runda Mistrzostw Europy Enduro

29 sie , 2012  

W dniach 17-19 sierpnia w słowackich Krompachach odbyła się finałowa, trzydniowa runda Mistrzostw Europy w rajdach Enduro. W piątek i w sobotę zawodnicy pokonali prawie 400 kilometrów po trasach mistrzostw świata rozgrywanych w tych okolicach w 2006 i 2007 roku. W niedzielę na prawie stu trzydziestu zawodników czekał, podobnie jak na Sześciodniówce, końcowy motocross rozegrany na pobliskim torze homologowanym do krajowych rozgrywek.

Mistrzostwa Europy Enduro 2012 - Słowacja, Krompachy

Oprócz rywalizacji indywidualnej tym razem zawodniczy reprezentowali również swoje kraje walcząc w kategorii National Trophy i Junior Trophy. W seniorskiej kategorii Polskę reprezentowało czterech zawodników: Michał Szuster, Paweł Szymkowski, Marcin Frycz oraz Rafał Bracik. Zespół, który w ubiegłym roku zajął znakomite drugie miejsce, tym razem otarł się o podium zajmując czwarte miejsce ze stratą niewiele ponad minuty do zespołu Słowacji. Pierwszą lokatę zajęli Włosi przed Niemcami. Zespół juniorów w składzie Konrad Widłak, Adam Tomiczek i Maciej Giemza, zajął szóstą lokatę.

A poniżej ponad godzinna relacja z zawodów na Słowacji!


Czwarte miejsce w klasie E1 Senior zajął kapitan drużyny Michał Szuster. Michał w piątek był czwarty, w sobotę ukończył rywalizację na drugiej pozycji, natomiast w kończącym mistrzostwa motocrossie, zajął ponownie czwarte miejsce. Te rezultaty sprawiły, że kielczanin mimo nieobecności podczas czterech rund ME, rozgrywanych w Estonii i na Łotwie, w klasyfikacji mistrzostw Europy znalazł się tuż za podium z dorobkiem 80 punktów.

Wyjeżdżając na Słowację z góry wiedziałem, że nawet w przypadku zwycięstw w finałowych rundach, nie odrobię strat do najlepszych. Chciałem jednak pomóc kolegom w rywalizacji mistrzostw Europy zespołów narodowych, a zarazem zrobić sobie solidne przetarcie przed wrześniową Sześciodniówką na trasach w Niemczech. Można powiedzieć, że oba cele osiągnąłem. Ekipa PZM ukończyła rywalizację na dobrym czwartym miejscu, a ja miałem okazję pojeździć na naprawdę wymagających i trudnych technicznie trasach, na których w latach 2006 i 2007 rozgrywane były mistrzostwa świata. Piątek potraktowałem trochę rozpoznawczo, jadąc z pewną rezerwą. W sobotę było już znacznie lepiej. Mimo, iż nie udało mi się uniknąć wywrotki na jednej z prób, ustąpiłem pola jedynie bezkonkurencyjnemu w tym sezonie Finowi Roniemu Nikanderowi. W niedzielnym motocrossie nie szarżowałem. Chodziło przede wszystkim o utrzymanie czwartej lokaty, bo szans na wskoczenie na podium i tak nie miałem. Generalnie mój powrót po przerwie na europejskie trasy oceniam jako udany, a mam nadzieje, że doświadczenia zebrane w tych zawodach będą procentować na trasach tegorocznej Sześciodniówki” – powiedział Michał Szuster na mecie w Krompachy.

Również czwarte miejsce w klasyfikacji sezonu zajął Paweł Szymkowski, któremu zabrakło zaledwie jednego punktu do tytułu drugiego wicemistrza starego kontynentu klasy Junior E2/E3. Paweł piątkowe zmagania zakończył na siódmej pozycji, w sobotę był drugi, a motocross ukończył na czwartej pozycji co w sumie dało najniższy stopień podium zawodów. W zeszłym roku Pawłowi zabrakło dwóch punktów do trzeciego miejsca w klasyfikacji sezonu tej klasy więc logika mówi że w przyszłym roku będzie wreszcie upragniony tytuł.

Sensacją niedzieli był za to Adam Tomiczek – zaledwie 17letni zawodnik pochodzący z Cieszyna. Adam, który po dwóch dniach zajmował szóstą lokatę w klasie Junior Under 20, znakomicie pojechał swój niedzielny wyścig wygrywając z dużo bardziej doświadczonymi zawodnikami. Wspaniała jazda pozwoliła na duży awans w klasyfikacji zawodów na trzecia lokatę w zaledwie drugim starcie w zawodach rangi mistrzostw Europy. Rafał Bracik zajął dwunastą, a Maciek Giemza trzynastą pozycję w klasie najmłodszych zawodników. Marcin Frycz pojechał bardzo równo osiągając metę na siódmej pozycji w klasie E2 Senior. W tych selektywnych zawodach wystartował także Marcin Małek, który potraktował start jako przetarcie i przygotowanie przed zbliżającą się Sześciodniówką w której wystartuje w zespole klubowym HAWI Opole, a zajmował codziennie lepszą pozycję kończąc motocross na dziewiątej lokacie. Tym samym wszyscy polscy zawodnicy osiągnęli metę tych wymagających zawodów, co dobrze rokuje przed zbliżającą się „olimpiadą” motocyklową.

Źródło: PZM.PL

(Visited 43 times, 1 visits today)

, , , , , ,Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *