Marcin Frycz - Kwidzyn 2010

Enduro, Enduro GP, Video

Mistrzostwa Świata Enduro w Kwidzynie za nami

15 cze , 2010

Po dwuletniej przerwie w dniach 12-13 czerwca 2010 r. mogliśmy oglądać w Polsce najlepszych zawodników Enduro. Kwidzyn gościł 4 rundę Mistrzostw Świata FIM Maxxis w motocyklowych rajdach Enduro.

Trasa przygotowana przez organizatora zawodów, Kwidzyński klub Motorowy  im. Jana Młynarskiego, liczyła 50 km i okazała się bardzo wymagająca, techniczna i zarazem bezpieczna. Podczas weekendu zanotowano jedynie 2 przypadki interwencji lekarskiej. Bardzo długie i męczące próby dały się zawodnikom się mocno we znaki. W piątek wieczorem nad Kwidzynem przeszła silna ulewa, która zapewniła dobre nawilżenie trasy i brak kurzu na trasie.

Pierwszego dnia na starcie stanęło 89 zawodników. Wśród światowej czołówki zabrakło między innymi kontuzjowanego Juhy Salminena czy polskich zawodników Sebastiana Krywulta, Rafała Kiczko, Mateusza Bembenika oraz Sebastiana Krywulta.

Sobotnie zmagania  w klasie E1 wygrał fin Eero Remes, W E2 królował Mika Ahola a klsae E3 zdominował anglik David Knight, który również wygrał puchar dla najlepszego zawodnika w klasyfikacji Husqvarna  Xtrem Test Award. Narzekający na ból ręki Tadek Błażusiak zajął w klasyfikacji prowadzonej tylko na Xtreme Teście zajął doskonałe 3 miejsce. Spośród polskich zawodników najlepiej wypadł Bartek Obłucki zajmując 5 lokatę w klasie E3. Oczko niżej sobotnie zmagania zakończył Tadeusz Błażusiak meldując się na 6 pozycji w klasie E1. Startujący w tej samej klasie Marcin Frycz dojechał do mety na 12 pozycji. W klasie Junior wystartowało pięciu polskich zawodników. Najlepszym okazał się Paweł Szymkowski który zajął bardzo dobrą  20 lokatę. Sylwester Jędrzejczyk ukończył zawody na 25 pozycji, Rafał Bracik na 27, Patryk Bielec na 28 a Bartosz Kasza ukończył pierwszy dzień na 29 miejscu.

W niedzielę nad trasą zebrały się gęste chmury, które na szczęście nie przyniosły deszczu.  Zawodnicy mieli do pokonania podobnie jak pierwszego dnia cztery okrążenia coraz bardziej dziurawej trasy. Drugiego dnia w klasach E1 I E3 dominowali francuzi Antoine Meo oraz Chistophe Nambotin. Klasę E2 zaledwie o 0,80 sekundy wygrał ponownie Mika Ahola ponownie pokonując Ivana Cervantesa. Najwyżej sklasyfikowany został Tadeusz Błażusiak przekraczający linię mety ponownie na szóstej pozycji. Niestety, z powodu kontuzji kostki, zawodów nie ukończył Marcin Frycz. Również Bartek Obłucki cały dzień podróżował z przygodami narzekając na ból ręki. Ostatecznie uplasował się na 11 pozycji. W klasie Junior, wygranej przez Lorenzo Santolino, spadek o jedno oczko zaliczył Paweł Szymkowski. Sylwek Jędrzejczyk ponownie ukończył zmagania na 25 miejscu, Natomiast Rafał Bracik, Patryk Bielec i Bartosz Kasza awansowali o jedno oczko w porównaniu do sobotnich wyników.

W Kwidzynie rozegrano również drugą rundę Pucharu Kobiet, rozgrywanego po raz pierwszy w tym sezonie. Obydwa dni zmagań na pierwszym miejscu zakończyła francuska Ludivine Puy.

Źródło: pzm.pl