Enduro, Enduro GP, Historia, Video

Złota Sześciodniówka w Assen

24 mar , 2010  

W 1993 roku nasza drużyna w skladzie: Marek Dąbrowski (AMK Pałac Młodzieży Warszawa), Maciej Wróbel (BKM Bielsko-Biała), Wiktor Iwański, Wojciech Rencz, Andrzej Tomiczek (wszyscy Automobilklub Głogów)  i Ryszard Augustyn (Radomskie TM) zdobyła złoty medal na 68 Sześciodniówce Enduro.

Jest to do tej pory jedyna wygrana polskiego zespołu na Drużynowych Mistrzostwach Świata Enduro ISDE. Po sześciu dniach rywalizacji na bardzo podmodkłych terenach nasza drużyna wyprzedziła ekipy Irlandii i Holandii. Tylko 2 pierwsze zespoły World Trophy ukończyły Sześciodniówkę w komplecie. Na trofeum w postaci antycznego pucharu z czasów Jerzego III, została wygrawerowana nazwa naszego kraju. Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem Six Days, trofeum World Trophy przyznane było  dla najlepszej sześcioosobowej drużyny, startującej co najmniej w 4 klasach motocykli. Zresztą Holandia okazała się szczęśliwa  dla polskich endurowców już po raz drugi, kiedy to w 1984 roku wywalczyli srebrny medal ISDE.

Niemal od początku imprezy padał nieprzerwanie deszcz, wiał porywisty wiatr, a temperatury kilka stopni powyżej zera nie ułatwiały zawodnikom pokonywania trasy. Spóźnienia bardzo dużej większości zawodników dochodziły do 3 godzin, a część z nich nie oddała motocykli do parku maszyn co groziło dyskwalifikacją. Jednak jury, na prośbę zawodników  anulowało kary. Mimo tego i tak ponad 50% zawodników nie osiągnęło mety!

Mało tego, przed startem, kierownik zawodów informował naszą ekipę, że motocykle o pojemności 80 ccm nie mają absolutnie szans na pokonanie trasy, a inne drużyny nie zdecydowały się w ogóle wystawiać motocykli w tej klasie. Polska drużyna nie miała jednak wyjścia, aż połowa naszych zawodników startowała w tej klasie (Wróbel, Iwański, Dąbrowski).

Po pierwszym dniu nasz zespół zajmował 7 lokatę, po drugim – spadek na 12. Po trzecim dniu, kiedy ze względu na warunki pogodowe anulowano 2 pętlę nasi zajmowali  5 lokatę, a  po czwartym dniu awansował na pozycję liderów. Polacy utrzymywali prowadzenie do piątku i do zwycięstwa w sobotę pozostawała tylko 67 kilometrowa pętla i końcowy motocross. Choć niewiele brakowało, by nasza ekipa została zdekompletowana. Silnik w TM Wojciecha Rencza zawodził już w końcówce piątego dnia i trzeba było wymienić w nim zatarty tłok i cylinder. Tę naprawę nasz zawodnik wykonał w czasie 30 minut, odrabiając następnie na trasie ponad 20 mintut! I udało się! Mimo zmęczenia i problemów w motocyklami oraz kontuzjami (Wiktor Iwański jechał z kontuzją nadgarstka) Polacy w komplecie zakończyli zmagania w tych najtrudniejszych zawodach Enduro i zdobyli złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata Enduro. Nie sposób nie wspomnieć o naszych krasnoludkach (Jacek Czachor i Ryszard Gancewski) oraz o szefie ekipy w osobie Mirosława Malca, którego buty spłonęły  na znak triumfu na 68 Sześciodniówce Enduro.

Skład złotej drużyny 68 ISDE:

 • Maciej Wróbel – TM 80 ccm (8 lokata indywidualnie)
 • Marek Dąbrowski – TM 80 ccm (12 lokata indywidualnie)
 • Wiktor Iwański – TM 80 ccm (6 lokata indywidualnie)
 • Wojciech Rencz – TM 125 ccm (30 lokata indywidualnie)
 • Andrzej Tomiczek – Husqvarna 250 ccm (21 lokata indywidualnie)
 • Ryszard Augustyn – Husqvarna 500 ccm (24 lokata indywidualnie)
(Visited 303 times, 1 visits today)

, , , , , ,6 komentarzy

 1. Krystyna pisze:

  interesny artykul, takze video bardso mi wpodobalo

 2. kendzierzaw1211 pisze:

  gdzie kupic czesci tm 80 rok 93,94

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *